krasss
KRASSA_symbol_kruh

Poznávat

My lidé jsme od přírody zvídaví, což je dobrá zpráva, protože je ještě mnoho nepoznaných míst. Podještědí má hodně co nabídnout. Od adrenalinových zážitků, přes cyklotrasy, túry až po relaxační sběr hub nebo rybaření. Skály, hrady, zámky, muzea, jezera, rybníky, to jsou místa, která čekají na dobrodružné povahy. Stačí nazout boty, vyjít ven a objevovat svět kolem sebe.

Mapa

My už jsme se na túry pustili a na výběr pro vás máme přírodu i kulturu a to krátkou cestou autem, na kole, na bruslích nebo jen tak po svých. Tato mapa vám snad trochu pomůže v rozhodování, kam se v tomto krásném koutu republiky vydat. Vzdálenost z Prahy do těchto míst je zhruba 95km, tedy hodinu jízdy autem. Ze Žitavy do Podještědí je to necelých 50km.

Krassa jako vstupní brána do Národního geoparku

Národní geopark Ralsko je místem, kde můžete příjemně relaxovat. Nachází se mezi třemi středověkými hrady – Ralsko, Bezděz a Děvín a svou polohou v nekonečných borových lesích skýtá možnosti slyšet i své vlastní myšlenky. Na jeho území se dříve nacházel vojenský prostor Ralsko. V Geoparku Ralsko si na své přijdou obdivovatelé hor, rybníků i ti, kteří hledají ticho v nekonečných borových lesích. Nachází se zde totiž pískovcové skály, tabulové hory, strmé soutěsky, tiché rybníky i rašeliniště. Návštěvníci mohou spatřit i překvapivě příkré vrcholky vulkanického původu. V letech 1950 – 1991 fungoval Geopark Ralsko jako vojenský výcvikový prostor, což významně ovlivnilo jeho současnou podobu. Nenávratně zmizelo 17 obcí včetně kostelů a hřbitovů a naopak vyrostly stavby pro vojenské účely. Prostor byl pro okolní svět uzavřen a místa, která nebyla pro vojenské účely využita, se vrátila zpět do své původní podoby. I proto je v současné době Geopark Ralsko unikátním místem, připomínající zelený ostrov.

Mapa...